III. Egy tlagos Tndr

Nem knny feladat rszletesen lerni egy tndr klsejt, vagy testnek anyagi felptst. Elszr is nagyszm klnbz vltozatuk ltezik. E nehzsget taln egy tbb-kevsb tlagos tndr lersval lehetne a legjobban lekzdeni, rmutatva azokra a tulajdonsgokra, amik a jelen szerint valamennyikre rvnyesek. A msodik buktatt az jelenti, hogy a kzlnk a legtbbeknek nehz elkpzelni olyan testeket, amik nem fizikai anyagbl plnek fel. m a tudomny mr kimutatta, hogy maga a fizikai anyag sem ms, mint energia-mintzatok s hullmok sszegzse. Ezt elfogadva nem kellene, hogy nehzsget okozzon elkpzelni a tndrek finom, a legritkbb gznl is ritkbb anyagbl ll testt. A mi vilgunkban szksgnk van egy tbb-kevsb merev, csontos vzzal, izomzattal s idegrendszerrel felszerelt testre azrt, hogy ellenlljunk nyomsnak, terhelsnek s baleseteknek. Viszont a tndrek letkrlmnyei nem kvetelnek meg ilyesfajta merevsget. Gravitci, srsg, nyoms, mind eltrek ott, gy nincs szksg bonyolult, ellenllkpes formra. Mivel pedig ez ltalban igaz a tndrek vilgra, a most kvetkezkben egy kivlasztott tndrre elmondottak tbb kevsbe igazak valamennyikre.
Az egyszersg kedvrt pldaknt egy legjellemzbbnek mondhat szrazfldi tndrt fogok lerni, olyat amilyen gyakori a kertekben s erdkben. Ez a fajta a tndrek fejldsi rendszerben valahol kzpen tallhat; lland kapcsolatban ll emberekkel, sokfle sznben s mretben megtallhat szinte az egsz fldkereksgen, s mr sok ember ltta ket. Ezek a tndrek annyira gyakoriak, hogy igazn knny kzlk egyet kivlasztani elemzsnk alanyaknt. A kivlasztott egyed trtnetesen egy az j-angliai erdkben l zld tndr.
Krlbell 75 cm magas, karcs testtel, s egy felntt ember testhez mrten arnytalanul nagy fejjel. A testnek anyagt a mi vilgunkban ismertek kzl leginkbb gz halmazllapothoz lehetne hasonltani, m jl krvonalazott s tarts. Laza szerkezete olyan, mint amilyen a forrsban lev vz gze mikor kiramlik a teskanna kintjn - valamilyen sznes gzhoz hasonlthat. Ami azt illeti az is, csak ppen finomabb, mint a legritkbb ltalunk ismert gz, s a hidrognnl vagy a hliumnl is nehezebben szlelhet. De ez nem jelent akadlyt az egyben tartsnl, mert nem kmiai elemrl, hanem l anyagrl van sz, melyet that s sszetart az leter. Az llny uralma e test anyaga fltt abbl is lthat, hogy a testben kt jl elklnthet srsgi zna klnbztethet meg. A szkebben rtelmezett test (bels rsz) mly smaragdzld s – a sajt mrcjvel mrve – elgg sr; ekrl minden oldalon ugyanilyen jelleg, csak halvnyabb zld rnyalat anyagbl egy sokkal ritkbb, felhszer rteg van, amelyben alanyunk mr kevsb lnken l.
Ez az anyag tulajdonkppen ugyanaz, amibl az rzelmek szvdnek – maga az let anyaga. Kis bartunk mozgst vgyai illetve teendi irnytjk. Mivel testnek ptanyaga az l rzelmekvel megegyez, teste rrendszer, izmok s idegek bonyolult rendszere nlkl is kzvetlenl s azonnal engedelmeskedik kvnsgainak.
Fontos megemlteni, hogy igaz ugyan, hogy testnek kls rszn t lehet ltni, valamint testnek srbb, bels rsze mg mindig oly ritka, hogy az ember szinte belelt, m ettl mg van egyfajta szervrendszere, br sokkal egyszerbb, mint brmely llat lehet. gy tnik, f bels szerve, amit taln szvnek lehetne nevezni, egy aranyfnyben tndkl, lktet valami – nagyjbl ugyanott, ahol az emberi szv tallhat. Ha a tndr aktv, akkor gyorsan lktet, s egszen lassan, ha nyugalomban van. Ez a szerv az leterejnek kzpontja, s a jelek szerint ltfontossg krforgst tart fenn egy egyszer keringsi rendszerben a vrkerings s az idegrendszer feladatait egyszerre elltva. A fejnek klnleges szerkezete van, pedig alanyunk nem igazn „fejkzpont”, mivel f ltelemei az rzelmek s az let maga. Ha nha mgis gondolkodni prbl, vagy valamin tpreng, egy kicsit a fejnek belsejbl is a mr emltett arany fny kezd sugrozni. Soha nem eszik, gy nincs emsztrendszere sem, de azrt van szja s egyb, az emberi arcon megszokott szervei. Ezeknek lersa eltt azonban mg le kell mondanom, hogy szvkzpontjnak van egy sajtossga. A tndr kpes azt irnytani, s ezen keresztl kpes kapcsolatba lpni a krnyezetvel, elssorban az llnyekkel. Amikor pldul egy nvnnyel akar rintkezni, szvritmust gy irnytja, hogy annak pulzusszma megegyezzen a nvnyvel. Ez a harmonizlt pulzusszm egyesti ket. A tndrek letnek alapvet eleme a ritmus; Minden tndr – legyen br letkzegk vz, fld, leveg vagy tz – fajtjhoz, s egyni tulajdonsgaihoz igazod, jl meghatrozott ritmustartomnyban alkalmazhat ervel s hatalommal rkezik e vilgra. Ebben a tartomnyban rzseivel s vgyaival irnytja az leter ritmust.
Ez a szvritmus ltfontossg az t krlvev dolgokkal val kapcsolattartsban, de rzkelse s a kls ingerekre adott vlaszai fggetlenek attl, hogy szinkronban van-e a klvilg lnyeivel. Vagyis rendelkezik valamilyen, az emberhez hasonl rzkelssel. Ez azonban nem kitntetett rzkszervekbl – szem, fl – rkez ingerekkel mkdik, inkbb azt lehet mondani, hogy teste tettl talpig rzkszerv, s mgis nagyon lnk kpzetekkel kpes szolglni. Mondhatni elmerl a dolgokban, amik rzeteket keltenek benne. Ugyanakkor igaz, hogy ez teste bizonyos kitntetett rszeiben sokkal lesebben jelentkezik. Pldul vannak szemhez hasonl szervei s odafordul, ha valamit alaposabban szemgyre akar venni, m elg jl szleli azt is, ami a hta mgtt van, mivel egsz teste rzkeli annak kisugrzst. rzkei kztt megtallhat a szagls is - egsz testn keresztl-, mivel des illat virgok kigzlgseiben szokott frdeni, st ilyen clra olyan virgokat is hasznl, amik szmunkra teljesen szagtalannak tnnek. gy ht e tekintetben nem, hogy gyengbb, hanem inkbb kifinomultabb rzkei vannak, mint neknk. Nem rzkel zeket, mert rvidke lete sorn nem eszik, de termszetesen rzkeli a hangokat s felfigyel a zenre – ismt csak egsz testvel. Van ugyan neki valamifle flnylsa, nha mg hegyes flei is, de azt hiszem a hangokat egsz testn rzkeli, s a flek valami mdon a hangok rtelmezst szolgljk.

Az tlagos tndr arcvonsai elgg elnagyoltak. Az egyetlen rzkels, ami kifejezetten szervhez ktdik, a lts. Egy tndr nem jn oda csak gy megbmulni valakit. A szemek krvonalai bizonytalanok, az esetek tbbsgben nincs szemhj, szemldk vagy szempilla sem, hiszen nincs szksge ilyesmikre. Gyakran lthat egy dudorszer orr, s ltalban valami, amit flnek lehetne nevezni. Szja egy vonal s krltte nincsenek redk, kiss hajlott, amivel rmt vagy jkedvet fejezi ki (ezt egybknt egsz testvel sokkal jobban kpes megtenni), de szjt csak ritkn nyitja ki s ilyenkor gy ltszik, egyltaln nincsenek fogai. Ha elmosolyodik, szja mulatsgosan megnylik, m nem kpzdnek redk, sem szja, sem szeme krl. Arcszne napbarntott, s finom bundaszer, mohhoz hasonl valami keretezi.
Klns jellemzje, hogy oldalrl nzve feje majdnem olyan vastag, mint trzse s szinte egyltaln nincs nyaka. Egy msik kzs jellemzje az erdei tndreknek, hogy vagy hossz lbhoz trsul rvid felstest, vagy rvid lbhoz hossz felstest. Az ltalunk megszokott arnyokat ritkn talljuk meg kzttk.
Ha zld bartunk mozog, nem stl egyik helyrl a msikra, hanem tlebeg. Vgya, vagy szksglete odavonzza, ahov menni akar. Persze ha akar, tud mulatsgosan ide-oda vagy fel-le ugrlni. Vannak lbai s kezei, ujjaknak azonban nincs sok nyoma, s a kz elg gyakran ugyangy nz ki, mint a lb. Az llatok testben megszokott izomzat itt hinyzik. Tndrnk karcs, kecses s roppant frge.
Ennyit teht ltalnos lersknt az Apr Np milliinak egyikrl. A tovbbiakban mr alaposabb rszletezsnek kell kvetkeznie mindazokrl, amiket mondtam. Mert amint majd ltni fogjuk, sok-sok vltozatuk van, kezdve az apr, alig pr centimterestl egszen az risi szrnyetegekig.
Minden egyes tndr -belertve az elbbiekben lert apr pajtst is- kpes figyelemre mlt mdon vltoztatni mrett s alakjt. Testt rzsek s leter alkotjk, ezrt ahogy rez, s ahogy megl valamit, mrete s alakja ahhoz fog igazodni. Kpes 15-20cm-re sszezsugorodni, de fel tudja „fjni” magt 1.5 – 2m-re is. De ezt nagyon kell akarnia, s nem tud sokig ilyen risi mret maradni. Zldnek sem kell maradnia. Sznt is ugyangy kpes vltoztatni, mint mretet. Az az igazsg, hogy a tndrek legkedveltebb jtka az, amit n jelmezesdinek nevezek, ami nem ms, mint kedvk szerint vltogatni szneket s ltzkeket.
A legelterjedtebb erdei s kerti tndrek termszetes szneiket tekintve is nagyon sokflk, minden vidknek megvan a maga sajtos fajtja. A mr emltett zld test, barna arc (j-Angliban elterjedt) fajta mellett lttam mr lnkvrs s bborsznnel vzszintesen cskozottakat Floridban, tiszta aranyszn vagy halvnyabb rnyalattal cskozottakat Kaliforniban. Az szaknyugati llamokban kk s finom levendulaszn cskozsakat. szak-Kaliforniban olyan klsejeket, mint akiket bronzba ntttek, klns csigavonal jegyekkel testkn. A francia Rivirn citromsrga s zld cskosakat, aztn nhny gynyr kk s rzsasznt, valamint pr lnkvrs-srgt. Indibl az ottani sok fajta kzl klnsen jl emlkszem egy stt narancsszn s egy msik lnkvrs vltozatra. Jva szigetn a legszebbek sttkkek voltak aranyszn cskokkal. Ausztrliban a leggyakoribbak az gsznkkek, de a hegyekben tallkoztam nhny klns fekete szn vrs cskozs tndrrel. Narancsszn arannyal s narancsszn fehrrel cskozs is elfordul egyes dl-tengeri szigetek tndreinl. A felsorols jl mutatja, hogy milyen vltozatos akr csak ennek az egy fajta, fldfelsznen l tndrnek a megjelense is. gy ltszik, a termszetes szn valamilyen rokonsgot, sszefggst mutat a helyi nvnyzettel; ltalban a megjelens sznesebb, ragyogbb a trpusi terleteken.
Ugyanez az elterjedt erdei s kerti tndrfajta szolgl majd a tndrek helynek szemlltetsre a termszet gazdasgi rendjben, de itt sem szabad elfelejteni, hogy csak egyetlen fajtrl van sz a sok szz kzl.
Taln a legismertebb ltvny a vilg tndreivel kapcsolatban a szakadatlan tevkenykedsk a nvnyek, bokrok s egyb nvsben lev dolgok krl. Ott lthatk minden kertben, minden flddarabkn, ahol nvnyek lnek, llandan s elmerlten gondozva azokat. Hogy mit csinlnak ilyenkor, s hogyan hat tevkenysgk a nvnyi s llati letre? A vlasz valsznleg nem egyszer, de n mindenesetre pontosan le tudom rni, amit lttam.
Elszr is el kell mondanom, hogy egy tndr nem gy ltja a dolgokat, ahogyan mi. Mikor mi rnznk egy rzsabokorra, csak a szr, a levelek, s virgok formjt ltjuk. m a tndr egszen mst lt. Nhny mterrl nzve az szmra egy rzsabimb valami ragyog dolog, jval nagyobb mret, mint a szmunkra lthat fizikai rzsa. Neki a rzsa nem valami fnyt visszaver trgy, hanem nmagban fluoreszkl fny forrsa. Kzelebbrl a tndr mr sok rszletet is ki tud venni. Abban a pontban, amit mi a rzsa szvkzpontjnak mondannk, egy kifejezetten fnyl pontot lt, ahonnan finom, sznes vonalak gaznak el, melyek nyilvnvalan a fizikai rzsa szirmainak felelnek meg. lland ramls van szvkzpont fell a virg testfelptsnek vonalai mentn. Kt ilyen ffolyam ltezik. A nvny a talajbl maga felvesz tpanyagot, nedvessget s letert, majd mindezek a szron keresztl a tpllklnc mentn felfel ramlanak. A tndr ezt, mint raml fnyt ltja. Ezzel egy idben a levelek s a virgok frdenek a napfnyben, szn- dioxidot vesznek fel, s a napfny egy msodik ramlst tpll. E kt ramls a bokor szra mentn, mint felfel s lefel halad fnyspirl jelentkezik, s gy a rzsabokor a tndr szmra szintn gy jelenik meg, mint ragyog, sznes, egymsba fond, finom vonalakbl sztt fnypatakok rendszere – amelyek fnyesebbek, mint a rzsa tbbi rsze ltal mutatott ltalnos barna, zld, fehr httr. A rzsa szve pedig ezeknek az energiknak az eloszt kzpontja a virg szmra.
Egy bimb kinylsa, egy levl nvekedse, a lenygz szpsg kifejldse egy virgban olyan, a fejlett vegytannal egyttmkd fizikai mveleteket sejtet, melyeket gy kell elknyvelnnk, mint amik jelenleg messze meghaladjk felfogkpessgnket, hasonlan az lom s vas, vz s sznsav, gravitci s mgnessg kztti klnbsg megrtshez. Egy fa tbb rejtlyt s teremt ert kpvisel, mint a Nap, amelybl az sszes energia vtetik. A Fld let nlkl, a Nap s a szmtalan csillag egytt kevesebb csodt rejt, mint egy rezedamag.
[Idzet Kelvintl, J. Arthur Thompson An Introduction to Science c. knyvnek 150. oldaln.]

Az emltett Fld s Nap kztti energiacserben a tndrnek dnt szerepe van. Befolyssal br az energiaramlatokra, elssorban a Napbl szrmazra. Kpes ket itt visszaszortani, ott meg felersteni, s ahol kell, a sajt leterejbl kiptolni beltsa szerint. Elsknt szvkzpontjnak ritmust a nvnyhez igaztja. Aztn egy kicsit htralp s felmri, mit is fog csinlni, majd munkhoz lt. Krbe-krbe szkdcselve kezvel legyintgeti a nvnyt, mikzben a kezbl rad fnypszmk egyeslnek a nvny sajt ramlsaival. Ezltal megvltoztatja, thangolja a nvny letfolyamatait. Kedveli a virgok vidm szn-kavalkdjt, gy valsznleg ennek rdekben is gykdik, m f feladata mgis az, hogy a nvny az adott krlmnyek kztt a legjobban rezze magt. Akr tz-hsz percet is eltlthet ilyen elmlylt foglalatossggal.
Majd a kemny munka vgeztvel (mert annak tartan) kvetkezik egy-kt szalt a levegben s nmi ugrndozs, csak hogy jl teljen az id s lvezze az letet. Aztn folytatdhat a munka.
Felmerlhet a krds: vajon nnnek a nvnyek az ilyen segtsg nlkl? Nos ez igen valszn, de a gcsrts, egyenetlenl nv, s az arnyos, gazdagon pompz nvny kztti klnbsg mgtt a tndrek kzremkdse van (ahogy az emberi gondozs esetben is). A nvnyek nyilvnvalan bels ksztetsknek engedelmeskedve nvekednek s szaporodnak, hiszen ez alaptermszete mindennek a termszetben. De a tndr kzremkdse ugyanolyan fontos a nvny teljes rtk lete szempontjbl, mint amilyen a vets eltti talajmvels egy t kukorica szmra. Mirt ne vennnk komolyan egy tndr lltst? maga gy rzi, amit csinl, komoly dolog, s a maga mdjn munkjt fontos feladatknt vgzi. Felelsnek rzi magt mindenrt, amit a nvny vgez, s szinte anyai bszkesggel tekint az elrt eredmnyekre. Mindemellett eredmnyeket kell felmutatnia a felettes tndrnek, aki idnknt eljn ellenrizni, hogy haladnak a dolgok. Elkpeszt, hogy e munkt milyen vgletekig lehet fokozni. Pldul mg veghzban, az aprcska nvnyeken is lttam dolgozni egy tndrfajtt. Ezek sokkal kisebb mretek ugyan, de az ltaluk vgzett munka jellege ugyanaz.
A tndr letnek j rsze jtszadozssal telik, br a vlasztvonalat jtk s munka kztt nem knny meghzni, mert persze a nvnyek gondozsa mulatsg is neki. Feladatt inkbb gynyrsgnek tekinti, mint ktelessgnek, amit el kell ltnia. Tulajdonkppen csak a jtk klnbz mdjai lteznek szmra. s mg jtk kzben is hasznos, mert sugrzik belle a jkedv s ezt rzkelve, tvve az emberek s ms lnyek nkntelenl is boldogabb vlnak a kzelben, akkor is, ha semmit sem tudnak a tndrekrl.
A jtk lehet ugrndozs, szkdcsels, madrfszkekbe kmlels, s ltalban a krltte lv letmegnyilvnulsok megfigyelse. Mondhatni szemlyesen ismer minden krnyken l madarat s llatot, s mlysges rdekldst mutat minden irnt, amit azok mvelnek. Mindig ksz egy kis rosszalkodsra, s folyton gyes trfkat agyal ki a tbbiek rovsra. Egyik tndr besurran a msik terletre, s szende mdon belekontrkodik a msik jogos munkjba, amirt persze az erlyesen de vidman elhessegeti. Van egy fajta hipnotikus befolysuk az llatokra, amivel elrik, hogy egy mkust vagy nyulat eltrtsenek az ltala kiszemelt darab ennivaltl. De az effle trkkk rtalmatlan mulatsgok, nem bosszantak vagy kellemetlenek az llatok szmra.
Egy csapatnyi tndr egyttesen kpes kismrtkben mg az embert is megbvlni, de tbbnyire szigoran tvol tartjk magukat tlnk. Idnknt sszelnek, s trtneteket idznek fel, ami elkpeszt formkat tud lteni, mert a tndrnek pratlan a drmai rzke s utnz kpessge. Ritka kpessgekkel megldott mvszei az rzelmeknek, s csoportos eladst rendeznek egyms klcsns szrakoztatsra. Ismt utalnom kell r, hogy a tndr nem csak formjt kpes vltoztatni, hanem akaraterejvel a krnyez srbb anyagot gondolatbl szabott kprzatos ruhv is ssze tudja vonni maga krl. Ehhez erfesztsre s sszpontostsra van szksge, ami nhny percet is ignyelhet, klnsen ha ezzel egy idben mg formjt is vltoztatja. A kigondolt ltzk addig ltezik, amg az sszpontostst fenntartja. A legtbb tndrnek gyenge a koncentrl kpessge, gy nem kpesek hosszabb ideig ilyen mutatvnyokra. Ezrt, s mert elkpzelsk nem elg alapos, jelmezk fontos rszletei hinyozni fognak, taln lemarad egy vgtag vagy egyb fontos rszlet. Emiatt aztn gyakran nevetsges lesz a jelens. Ha pedig a baki ltvnyosan eltlzott, maguk a tndrek is harsnyan mulatnak rajta, amiben a hibt elkvet is vidman osztozik – mert minden alkalom j alkalom a mulatsgra. Ha valamelyikk – hirtelen elvtve a koncentrlst – kiesik szerepbl s visszatr valdi nje, ez gyakran az egsz elads flbeszakadshoz vezethet. De ha mr egy ideig tartott s belemelegedtek a msorba, az elads grdlkenyen megy a maga tjn, valahogy gy, mint egy lomszer variet, minden elre megbeszlt cselekmny nlkl. Az egsz egy sajtos smink, jelmez s rgtnzs-kavalkd.
Ausztrliban egy alkalommal tanja voltam egy ilyesfajta mulatsgos esetnek. Ngy-t tndr jtszadozott a holdfnyben. Trtneteket mesltek egymsnak, s el is jtszottk egyik-msik rszletet kzben. Egyikk beltztt valaminek, ami az elkpzelse szerint kirly volt – ezt kzvetve, egy gyermek gondolatain keresztl valami meseknyvbl szerezte. Megprblta magt ssze-vissza hadonszva nagyon komolyan vetetni, s gy is festeni. s mikzben megprblt nagyon komolynak s fensgesnek ltszani, megfeledkezett koronjrl s kirlyi ltzkrl, amik gy lefoszlottak rla oly elspr hatst kivltva, hogy a trsai valamennyien gurultak a kacagstl. Ez a ksrlet felidzett a tbbiekben egy szabadkmves alapkletteli nneplyt, amit meg is prbltak eljtszani. Amennyire tudtk, felidztk a ceremnia jellegzetes trgyait, kzben olyan nmajtkot eladva, aminek rszleteirl s rtelmrl a legcseklyebb fogalmuk sem volt. Trtnetesen ismertem nhnyat a szabadkmves esemny rsztvevi kzl, s a tndrek ltal bemutatott gunyoros elads nagyon is leth s hatsos volt.
Egy msik mdja a mulatsgoknak az, ha a tndr bartai krben elkezd rgtnzni valamilyen trtnetet. Ez annl jobb, minl valszntlenebbet s vadabbat tall ki. Az eredmny egy klns „kpzelet-versengs”, amiben a tkletesen nfeledt kacagst hirtelen mlysges komolysg percei vltjk fel. Azt hiszem, ez a fajta – vgs soron mulatsggal teli – letforma nem aratna osztatlan sikert a mi komoly s elfoglalt emberisgnk berkeiben. De nem szabad elfelejtennk, hogy a tndrek olyanok, mit a gyermekek – csordultig vannak lettel. Nem bklyzza meg ket a kzvlemny gy, ahogyan minket. Ami azt illeti, az kzvlemnyk ppen ezt kedveli!
|